Loading...
Ohjelma2019-01-26T09:18:08+00:00

Ohjelma Grüne Woche 2019

Messut avoinna 18.–27.1.2019 klo 10–18.00
perjantai 25.1.2019 klo 10–20.00

Suomen messuhalli 10.2

Sivulla esitelty ohjelma on alustava ja tarkentuu vielä lähempänä.
Saimaan osaston Hiljaisessa huoneessa suomalaisen luonnon ääniä Saimaan rannalta.

Lavaohjelma

perjantai 18.1.

Esiintymässä:

12.00 Sydänduo
13.00 Sydänduo
14.30 Väkevä kollektiivi
16.00 Enkel (moderni folk)
17.00 Enkel

Muu ohjelma:
Joulupukki kuvausseinän edustalla


lauantai 19.1.

Esiintymässä:
12.00 Sydänduo
13.00 Sydänduo
14.30 Enkel
15.30 Enkel
17.00 Jaakko Eino Kalevi

Muu ohjelma:
Joulupukki kuvausseinän edustalla


sunnuntai 20.1.

Esiintymässä:
11.00 Sini Vanellan akrobatiaesitys + Maaseutunuorten info
12.00 Sini Vanellan akrobatiaesitys + Maaseutunuorten info
13.00 Enkel
14.00 Enkel
15.15 Sini Vanellan akrobatiaesitys + Maaseutunuorten info
16.00 Sydänduo
17.00 Sydänduo

Muu ohjelma:
Joulupukki kuvausseinän edustalla


maanantai 21.1.

Esiintymässä:
12.00 Anni Korhonen (kantele)
13.00 Anni Korhonen (kantele)
15.00 Pieni orkesteri (iskelmä/ tango)
16.00 Pieni orkesteri (iskelmä/ tango)

Muu ohjelma:
14.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka


tiistai 22.1.

Esiintymässä:

12.00 Anni Korhonen (kantele)
13.15 Pariakrobatiaesitys (berliiniläiset Marjukka ja Pihla)
16.15 Pariakrobatiaesitys (berliiniläiset Marjukka ja Pihla)
17.00 Anni Korhonen (kantele)

Muuta ohjelmaa:
12.30 Keskustelu: bloggari Michaela Fuchsin kokemukset Suomessa
14.00-16.00 Paneelikeskustelu: Pientuottajien rooli ruokaturvallisuudessa, metsätaloudessa ja ilmastonmuutoksessa


keskiviikko 23.1.

Esiintymässä:
12.30 Emilia Piipponen (kantele)
15.00 Tuija Komi
16.00 Tuija Komi

Muuta ohjelmaa:
13.15 Keskustelu Timo Heikkilä, porsastuottaja


torstai 24.1.

Esiintymässä:

15.30 Satumaa (tango)
17.00 Satumaa

Muuta ohjelmaa:

12.30 Karjalanpiirakoiden rypytysesitys
14.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka
14.30 Luomuesitys/Birkkalan tila ja Helsingin Mylly
16.15 Luomuesitys/Malmgård


perjantai 25.1

Esiintymässä:
13.00 Satumaa
13.30 Ystävyysvierailu Hessenin osavaltiosta, haastattelu Joachim Diesnerin kanssa
14.30 Satumaa
17.30 Netta Skog (pop/ rock, haitari)
18.30 Netta Skog

Muuta ohjelmaa:

13.30 Ystävyysvierailu Hessenin osavaltiosta, keskustelu Joachim Diesnerin kanssa
13.45 Hamppumaidon valmistusesitys
15.30 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka
16.00 Karjalanpiirakoiden rypytysesitys


lauantai 26.1.

Esiintymässä:
11.00 Emilia Piipponen (kantele)
13.00 Netta Skog
13.30 Walk a Tones Band (ystävyysvierailu Hessenin osavaltiosta)
14.00 Netta Skog
16.00 Uusikuu (iskelmä/ tango)
17.00 Uusikuu (iskelmä/ tango)

Muu ohjelma:

13.30 Ystävyysvierailu Hessenin osavaltiosta: keskustelu Joachim Diesnerin kanssa
15.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka

sunnuntai 27.1.

Esiintymässä:

12.00 Emilia Piipponen (kantele)
13.30 Emilia Piipponen
15.00 Uusikuu
16.30 Uusikuu (tango)

Kokkikoulualue

Kokkimaajoukkue päivittäin 18.–27.1.:
13.00 ja 16.00

Saimaan kokki laittaa tyypillistä ruokaa Saimaa-järven alueelta 18.–20.1.:
klo 11–11.20, 14–14.20 sekä 17–17.20

Media- ja kutsuvierastilaisuudet


torstai 17.1.

15.00 Suomen osaston tiedotustilaisuus saksalaismedialle

Puheenvuorot
Juha Marttila, MTK
Mats Nylund SLC
Jari Leppä, MMM

Esiintyjänä Sydänduo (suomalainen iskelmä ja pop)

18.00 kutsuvierasavajaiset, City Cube

  • Väkevä-kollektiivi
  • Iiro Rantala

20.00 Saksan ja Suomen ministeriön vastaanotto
Esiintyjänä Sydänduo

19.45 Kokkimaajoukkueen buffet (avajaiset)


perjantai 18.1.

8.00 messujen avaus. Yritykset paikalla tarjoilemassa maistiaisia kello 7.15.

Esiintyjänä Sydän duo

18.00 Suomen osaston avajaiset näytteilleasettajille

  • Puhujina Jari Leppä, Juha Marttila ja suurlähettiläs Koukku-Ronde
  • Esiintyjinä Enkel ja DJ Sarah Kivi


lauantai 19.1.

14–15.30 Mediatilaisuus: ilmastoviisas maatalous (VIP)


sunnuntai 20.1.

Teemana maaseutunuoret (VIP)


maanantai 21.1.

10.30 Mediatilaisuus: Suomalaiset viljatuotteet (VIP)

14.00 Mediatilaisuus: Kestävä metsätalous (VIP)


tiistai 22.1.

10.30–12.00 Mediatilaisuus: Suomi matkailumaana ”Aus der Wildnis” (VIP)


keskiviikko 23.1.

10.30–12.00 Mediatilaisuus: One health/ eläinten hyvinvointi (VIP)


torstai 24.1.

12.30–14.00 Mediatilaisuus: Suomi – EU:n pohjoisin luomumaa (VIP)


perjantai 25.1.

10.30–12.00 Mediatilaisuus: Kiertotalous (VIP)

Ladattavat tiedostot

Lataa IGW kalvopohja (ppt)
Lataa IGW logo (pdf)
Lataa IGW logo white (png)
Lataa IGW logo blue (png)
Lataa IGW konseptikuva (nainen)
Lataa IGW konseptikuva (käsi)
Lataa IGW konseptikuva (patsas)
Lataa messuhallin pohjapiirros (pdf)
Lataa Messe Berlin pohjapiirros (pdf)
Lataa graafinen ohjeistus (pdf)