Programme International Green Week / Grüne Woche 2019

Trade fair open 18–27 January 2019 10.00–18.00
Friday 25 January 2019 10.00–20.00
Finland’s exhibition hall 10.2
The programme shown on the website is provisional, to be confirmed nearer the time.
In the Quiet Room of the Saimaa stand, sounds of Finnish nature from the shores of lake Saimaa.

Stage programme

Friday 18 January

Performers:

12.00 Sydänduo
13.00 Sydänduo
14.30 Väkevä kollektiivi dance show
16.00 Enkel (modern folk)
17.00 Enkel

Other events:
Father Christmas at photography backdrop

Saturday 19 January

Performers:
12.00 Sydänduo
13.00 Sydänduo
14.30 Enkel
15.30 Enkel
17.00 Jaakko Eino Kalevi

Other events:
Father Christmas at photography backdrop

Sunday 20 January

Performers:
11.00 Acrobatic show by Sini Vanella + Maaseutunuoret (Rural youth) info
12.00 Acrobatic show by Sini Vanella + Maaseutunuoret (Rural youth) info
13.00 Enkel
14.00 Enkel
15.15 Acrobatic show by Sini Vanella + Maaseutunuoret (Rural youth) info
16.00 Sydänduo
17.00 Sydänduo

Other events:
Father Christmas and elves at photography backdrop

Monday 21 January

Performers:
12.00 Anni Korhonen (kantele)
13.00 Anni Korhonen (kantele)
15.00 Pieni orkesteri (pop/ tango)
16.00 Pieni orkesteri (pop/ tango)

Other Events:
14.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka

Tuesday 22 January

Performers:
12.00 Anni Korhonen (kantele)
13.15 Show by acrobatic duo (Marjukka and Pihla from Berlin)
16.15 Show by acrobatic duo (Marjukka and Pihlafrom Berlin)
17.00 Anni Korhonen (kantele)

Other events:
12.30 Discussion: blogger Michaela Fuchs’s experiences in Finland
14.00-16.00 Panel: The role of small producers for food security, forest and climate change

Wednesday 23 January

Performers:
12.30 Emilia Piipponen (kantele)
15.00 Tuija Komi
16.00 Tuija Komi

Other events:
13.15 Discussion about animal welfare with piglet producers Timo Heikkilä and Taru Antikainen and chicken producers Suvi Rantala-Sarjeant

Thursday 24 January

Performers:
15.30 Satumaa (tango)
17.00 Satumaa

Other events:
12.30 Karelian pasty show
14.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka
14.30 Presentation/discussion on organic produce, Birkkala Farm and Helsinki Mills
16.15 Presentation/discussion on organic produce, Malmgård

Friday 25 January

Performers:
13.00 Satumaa
13.30 Walk a Tones (Friendly visit from the State of Hessen)
14.30 Satumaa
17.30 Netta Skog (pop/ rock, accordion)
18.30 Netta Skog

Other events:
13.30 Friendly visit from State of Hessen, discussion with Joachim Diesner
13.45 How to make hemp milk -demonstration
15.30 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka
16.00 Karelian pasty show

Saturday 26 January

Performers:
11.00 Emilia Piipponen (kantele)
13.00 Netta Skog
13.30 Walk a Tones(Friendly visit from the State of Hessen)
14.00 Netta Skog
16.00 Uusikuu (pop/ tango)
17.00 Uusikuu (pop/ tango)

Other events:
13.30 Walk a Tones (Friendly visit from the State of Hessen)
15.00 Drinks from the Village – Koskenkorva Vodka

Sunday 27 January

Performers:
12.00 Emilia Piipponen (kantele)
13.30 Emilia Piipponen
15.00 Uusikuu
16.30 Uusikuu (tango)

 

 

Cookery school area

Culinary Team of Finland daily 18-27 January:
13.00 and 16.00

Saimaa chef prepares dishes typical of the lake Saimaa region 18-20 January:
11-11.20, 14-14.20 and 17-17.20

Events for the media and invited guests

Thursday 17 January

15.00 Press conference in Finland’s hall for German media

Speakers
Juha Marttila, MTK
Mats Nylund SLC
Jari Leppä, MMM

Performer Sydän duo (Finnish and international pop)

18.00 opening ceremony for invited guests, City Cube

  • Väkevä-kollektiivi
  • Iiro Rantala

20.00 Reception of German and Finnish Ministries
Performer Sydänduo

19.45 Culinary Team of Finland buffet (opening ceremony)


Friday 18 January

8.00 Opening ceremony of fair. Businesses in attendance to serve tasters from 7.15.

Performer Sydän duo

18.00 Opening ceremony of Finland’s hall for exhibitors

  • Speakers Jari Leppä, Juha Marttila and Ambassador Koukku-Ronde
  • Performers Enkel and DJ Sarah Kivi

Saturday 19 January

14–15.30 Media event: Climate-Intelligent farming (VIP)


Sunday 20 January

Theme: Rural youth (VIP)


Monday 21 January

10.30 Media event: Finnish grain products (VIP)

14.00 Media event: Sustainable forestry (VIP area)


Tuesday 22 January

10.30-12 Media event: Sustainable tourism (VIP)


Wednesday 23 January

10.30–12.00 Media event: One health (VIP)


Thursday 24 January

12.30–14.00 Media event: Organic production (VIP)


Friday 25 January

10.30–12.00 Media event: Circular economy (VIP)